Lenka Sršňová

Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii mladých slovenských dizajnérov. Je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a má za sebou študijné stáže vo Fínsku aj v Paríži. Významným bodom vo formovaní jej hravého rukopisu bola pracovná stáž v ateliéri Jean Charles de Castelbajac. Vo svojej práci priznáva umelecké vplyvy a módu s ľahkosťou prepája s inými odvetviami dizajnu a umenia. Ako sama tvrdí: „Móda nie je iba odev. Móda je kultúra, zrkadlo doby a spoločnosti. Je všade okolo nás. Odev identifikuje kto sme a kým chceme byť. Tvorí našu osobnosť a je našou druhou kožou.” Preto sa rozhodla venovať móde a jej tvorba ponúka veselú a originálnu alternatívu v obliekaní.

Lenkin pohľad na súčasný odev je veľmi špecifický. Jej odvážny, miestami až experimentálny rukopis, je medzi slovenskými tvorcami neprehliadnuteľný. V tvorbe rada využíva intenzívne farby, výrazné vzory a veľký dôraz kladie na detail, humor a symboliku. Výraznou a charakteristickou črtou jej umelecko-dizajnérskeho prejavu je príbehovosť. Jej kolekcie a odevy balansujú na hrane reality a fantázie. Každý model má svoj príbeh, je jedinečný a originálny zároveň. Móda, ktorú Lenka vytvára je šťavnatá, plná energie a radosti zo života. Modely zabavia, vyčaria úsmev na tvári a stanú sa vašim obľúbeným kúskom v šatníku.

Lenka pôsobí v Bratislave, kde si po ukončení štúdia na VŠVU v roku 2009 otvorila vlastný ateliér. Farebný a hravý svet, ktorý nám každoročne prezentuje, si získava čoraz vac fanúšikov a priaznivcov. Jej meno a značka sa pomaly udomácňujú na slovenskej módnej scéne a stávajú sa zárukou originality a kvality.

Práca odevnej dizajnérky ju zamestnáva na plný úväzok, ale aj napriek tomu sa venuje aj edukatívnym, organizačným a prezentačným aktivitám. Jej osobnosť je spojená s dizajnérskym zoskupením Denamit, hravým projektom Vytvorené na Slovensku a je aj spoluorganizátorkou a spoluzakladateľkou známeho módneho pochodu Fashion marš!